قانون تعیین کننده ساز و کار گمرک در ترخیص کالا
وزیر اقتصاد در بازدید از بندر آبادان گفت : دستگاه‌های دخیل در صدور مجوز ترخیص کالا‌ در گمرکات کشور به قانون تمکین کنند.
به گزارش روابط عمومی مدیریت بنادر و دریانوردی آبادان ؛ احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از بندر آبادان گفت: دستگاه‌های صادر کننده مجوز کالا‌هایی که در گمرکات کشور هستند، به قانون تمکین کنند و طبق مصوبه هیات مقررات زدایی، فقط هفت روز مهلت دارند که اعلام نتیجه کنند و گمرک پس از اعلام نتیجه آن‌ها، در کمتر از ۴۸ ساعت رویه‌های تعیین شده خود را انجام خواهد داد که خواب کالا در گمرکات به حداقل ممکن برسد.
 
وی تاخیر در ارائه مجوز‌های لازم کالا‌ها، چه از سوی استاندارد و چه از سوی سازمان غذا و دارو و یا سایر دستگاه‌های متولی را سبب تاخیر در ترخیص کالا دانست و تاکید کرد: معطلی تجار و بازرگانان در  دریافت اینگونه مجوز ها در بسیاری موارد سبب تاخیر و کندی در ترخیص کالا شده است. 
 
وزیر اقتصاد و دارایی یادآور شد: در سفر سال گذشته پیگیر ساماندهی مساله سفر‌های لنج داران و واردات کالا‌های آن‌ها بودیم که در قالب ستاد مبارزه با قاچاق کالا، بخشنامه خوبی برای این گونه فعالیت‌ها صادر شده است.
 
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران هم در بازدید از بندر آبادان  همچنین خاطر نشان کرد: علت تاخیر در ترخیص کالا در بسیاری موارد به اخذ مجوز از سازمان‌های غذا و دارو، دامپزشکی ، استاندارد و گاهی نیز و برخی نیز به تعیین تکلیف لیست کالاهای حقوق و عوارضی مربوط می‌شود.
 
محمد رضوانی افزود: ارتباط تنگاتنگی بین گمرک و سازمان بنادر و دریانوردی وجود دارد و با این وجود ،  گمرک خرمشهر و  گمرک آبادان در بنادر مستقر هستند و با همکاری دو جانبه ای که وجود دارد ، کالاها با سرعت مناسب در حال ترخیص است.
 
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت : بعضی از فعالان تجاری و صاحبان لنج‌ها  درخواست هایی مبنی بر اضافه شدن تعداد سفر و افزایش مجوز های سفرهای تجاری در طول سال را دارند که این موضوع در اختیار گمرک و سازمان بنادر و دریانوردی نیست و  نظر مشترک بین وزارت صمت ، وزارت کشور ، وزارت اقتصاد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  را میطلبد که تعداد این سفرها و حتی تعداد و نوع اقلام کالا را مشخص کند.
۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ ۱۸:۵۳
کد خبر : ۶۲,۵۹۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید