مدیر بنادر و دریانوردی آبادان:
آلودگی نفتی اروند رود قابل تحمل نیست
چالش آلودگی مستمر ناشی از مشتقات نفتی در آبراه بین المللی اروند زیان بار است.
به گزارش روابط‌عمومی ، مدیر بنادر و دریانوردی آبادان خواستار توقف سرازیر شدن آلودگی نفتی پالایشگاه نفت آبادان شد و گفت : با توجه به استمرار خروج این آلودگی باید اقدامی اساسی  حاصل شود چرا که این آلودگی تمام ساحل را فرا گرفته و بدلیل آلوده شدن بدنه شناور‌های پهلو گرفته در بندر آبادان ترددشان در آب‌های کشور حاشیه خلیج فارس با مشکل مواجه شده است.
 
مالکی زاده با بیان اینکه نیروی عملیات مقابله با آلودگی بنادر آبادان همیشه بصورت آماده باش و هنگام بروز آلودگی عملیات مهار و جلوگیری از گسترش آلودگی نفتی را انجام می‌دهند افزود : لازم و ضروری است سیستم تصفیه مناسبی در پالایشگاه نصب شود تا آلودگی را به صفر یا به حداقل برساند.
 
صدیقی سرپرست دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی، معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در بازدید از بندر آبادان و اروندرود گفت : متاسفانه به صورت عادی آلودگی زیادی در سطح آب در حال تخلیه شدن است ، به قدری که آلودگی قابل مشاهده و شرایط نامطلوب است و پالایشگاه نفت آبادان سیستم تصفیه خود را اصلاح و کامل کند و تخلیه آلودگی را به زیر حد مجاز برساند.
 
وی یاداور شد :  فاضلاب شهری یکی دیگر از منابع آلایندگی در این رود است و متاسفانه در آبادان و خرمشهر بعد از سال‌ها هنوز تصفیه خانه‌ها و شبکه‌های جمع آوری فاضلاب راه اندازی نشده است.
 
سرپرست دفتر بررسی و مقابله با آلودگی دریایی،  ادامه داد : بیش از ۲۷ نقطه در خرمشهر و ۸ نقطه در آبادان پساب خود را به رودخانه سرازیر می‌کنند و این در حالی است که ساخت تصفیه خانه فاضلاب آبادان بالای ۹۰ درصد پیشرفت داشته است، اما پس از ۱۵ سال به بهره‌برداری نرسید.
 
امید صدیقی عنوان کرد :  تصفیه‌خانه‌های شهری آبادان و خرمشهر و تصفیه خانه پالایشگاه آبادان باید تا چند ماه دیگر به بهره برداری برسند که اگر این امر محقق شود حجم زیادی از آلودگی مهار و از سرازیر شدن آن به رودخانه جلوگیری می‌شود.
 
وی بیان داشت : اروندرود و ساحل آن محل گردشگری است و با هر واحد آلاینده که بیش از حد مجاز تخلیه کند طبق قانون برخورد خواهد شد.
۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۲۲
کد خبر : ۶۱,۶۲۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید