محرم و صفر از دیدگاه امام خمینی (ره)
ماه محرم بویژه روز حماسی عاشورا نقطه عطفی در تاریخ اسلام به شمار می رود. طلاب و روحانیون باید از فضای معنوی بالای این ماه خون و قیام برای پیشبرد اهداف مقدس اسلام و تشیع استفاده کامل را ببرند .برای استفاده هر چه بیشتر از این ماه ابتدا باید محرم و امام حسین را به درستی شناخت.

برای شناخت بهتر از این ماه عظیم و امام حسین علیه السلام و قیام کربلا و پی بردن به هدف آن امام مظلوم شهید از قیام ، باید به سراغ اسلام شناسان برویم .کسانی که عمر خود را با اسلام و مکتب اهل البیت علیهم السلام سر کرده اند . 

 

 امام خمینی عالمی وارسته و فقیهی زاهد بودند که در زمان خود بیش از سایر علمای شیعه توانست به حقیقت قیام کربلا پی ببرند و با توجه به این شناخت عمیق و صحیح بود که ایشان توانستند قیام کنند و بساط ظلم را بر چینند. 

 

   جملات زیر از آن پیر سفر کرده است درباره محرم و امام حسین علیه السلام و قیام کربلا :

 

1-محرم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده ، و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است.

 

2- محرم ماهی است که به وسیله سید مجاهدان و مظلومان اسلام زنده شده ، و از توطئه عناصر فاسد و رژیم بنی امیه، که اسلام را تا لب پرتگاه برده بودند ، رهایی بخشید.

 

3- این خون سید الشهدا است که خونهای همه ملت های اسلامی را به جوش می آورد .

4- ماه محرم برای مذهب تشیّع ماهی است که پیروزی، در متن فداکاری و خون به دست آمده است.

 

5- محرم ماه نهضت بزرگ سید شهیدان و سرور اولیای خداست، که با قیام خود در مقابل طاغوت، تعلیم سازندگی و کوبندگی به بشر داد، و راه فنای ظالم و شکستن ستمکار را به فدایی دادن و فدایی شدن دانست. واین خود سرلوحه تعلیمات اسلام است برای ملتها تا آخر دهر.

 

6- با حلول ماه محرم، ماه حماسه و شجاعت و فداکاری آغاز شد.ماهی که خون بر شمشیر پیروز شد.ماهی که قدرت حق، باطل را تا ابد محکوم و ‍ « داغ باطله » بر جبهه ستمکاران و حکومتهای شیطانی زد. ماهی که به نسل ها در طول تاریخ ، راه پیروزی بر سر نیزه را آموخت.

 

ماهی که شکست ابر قدرتها را در مقابل کلمه حق، به ثبت رساند.ماهی که امام مسلمین ، راه مبارزه با ستمکاران تاریخ را به ما آموخت.

 

7-سید الشهدا را کشتند، اسلام ترقی اش بیشتر شد.

8-سیدالشهدا _سلام الله علیه_ با همه اصحاب و عشیره اش قتل عام شدند،لکن مکتبشان را جلو بردند.

 

9- شهادت حضرت سیدالشهدا مکتب را زنده کرد .

10- زنده نگه داشتن عاشورا ، یک مسأله بسیار مهم سیاسی _ عبادی است.

 

11- انقلاب اسلامی ایران ، پرتویی از عاشورا و انقلاب عظیم الهی آن است.

12- کربلا کاخ ستمگری را با خون در هم کوبید ، و کربلای ما کاخ سلطنت شیطانی را فرو ریخت.

13- کربلا را زنده نگه دارید و نام مبارک حضرت سید الشهدا را زنده نگه دارید ، که با زنده بودن او اسلام زنده نگه داشته می شود.

 

14-مسأله کربلا ، که خودش در رأس مسائل سیاسی هست ، باید زنده بماند.

15-ملت بزرگ ما باید خاطره عاشورا را، با موازین اسلامی ، هر چه شکوهمندتر حفظ نماید.

16- این محرم را زنده نگه دارید؛ ما هر چه داریم از این محرم است.

 

17- محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

18- تمام این وحدت کلمه ای که مبدأ پیروزی ما شد ، به خاطر این مجالس عزا و این مجالس سوگواری و این مجالس تبلیغ و ترویج اسلام است.

 

19- مجالس بزرگداشت سید مظلومان و سرور آزادگان ، که مجالس غلبه سپاه عقل بر جهل،و عدل بر ظلم، وامانت بر خیانت، و حکومت اسلامی بر حکومت طاغوت است ، هر چه با شکوه تر و فشرده تر بر پا شود ، و بیرق های خونین عاشورا به علامت حلول روز انتقام مظلوم و ظالم ، هر چه بیشتر افراشته شود.

 

20- ماه محرم ماهی است که مردم آماده اند برای شنیدن مطالب حق.

21- گریه کردن بر عزای امام حسین ، زنده نگه داشتن نهضت ، و زنده نگه داشتن همین معنا که یک جمعیت کمی در مقابل یک امپراطوری بزرگ ایستاد ، دستور است.

 

22- باید سینه زدن هم محتوا داشته باشد.

23- عاشورا روز عزای عمومی ملت مظلوم است ، روز حماسه و تولد جدید اسلام و مسلمانان است.

۲۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۰۷
پایگاه فرهنگی مذهبی عشاق الحسین علیه السلام تهیه و فرآوری : مهدی صدری ، گروه حوزه علمیه تبیان |
کد خبر : ۲۶,۷۶۴
کلیدواژه ها: محرم صفر امام خمینی (ره) 

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید